Pro celou řadu lidí je stále ještě třídění odpadů opředeno mýty a tajemstvími a nese s sebou nálepku něčeho komplikovaného, složitého a zbytečného. Je důležité si uvědomit, že se nejedná o nic náročného, ale naopak o věc zcela jednoduchou a velmi záslužnou a smysluplnou.
Pro správné třídění odpadů je nejlepší dodržovat několik základních pravidel:
1. Tříděný odpad by neměl obsahovat zbytky potravin nebo chemikálií. Tohle pravidlo oceníte zejména v případě, kdy odpad shromažďujete delší dobu doma. Druhou stránkou věci je skutečnost, že znečištěný tříděný odpad se ve většině případů vůbec nedá zpracovat. Naštěstí existuje jednoduché řešení, obaly stačí vypláchnout třeba ve vodě po nádobí. Nespotřebujete žádnou vodu navíc a vytříděné obaly můžete doma skladovat libovolně dlouho.
2. Dobře se informujte na svém obecním či městském úřadě, který určuje, jaké odpady se třídí a na která místa se odkládají.
3. Dodržujte pokyny uvedené na samolepkách na nádobách. V okamžiku, kdy do příslušného kontejneru odhodíte věci, které tam nepatří, můžete zkomplikovat následné dotřídění a zpracování odpadů.
4. Zmenšujte objem odpadu. Na plastové obaly šlapejte, papírové krabice rozkládejte. Čím více odpadu se do kontejneru vejde, tím menší jsou náklady na jeho svoz. To neplatí u skla, sklo pokud možno nerozbíjejte na malé kousky, pro úspěšnou recyklaci je třeba, aby sklo bylo rozbité co nejméně.
Olomoucký kraj ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s. zajišťuje prostřednictvím osvětové kampaně nazvané „Jak se točí odpady“, aby se veřejnost dozvěděla maximum informací o třídění a následném využití vytříděných složek komunálního odpadu.