PET neboli polyetylentereftalát byl v prvopočátku používán zejména k výrobě silnějších a levnějších textilních vláken jako alternativa k japonskému hedvábí a nylonu. V současnosti se jedná o nejdůležitější obalový plast a materiál pro textilní průmysl. Jeho celosvětový úspěch započal na začátku sedmdesátých let minulého století, kdy z něho byly vyrobeny první obaly a trvá dodnes. Lahve vyrobené z PET mají četné výhody a spotřebitelé o ně mají dlouhodobě zájem.
První poddajný materiál nazvaný polyetylen tereftalát vyrobili dva odborníci J. R. Whinfield a J. T. Dickson v roce 1941 v severní Británii ve městě Accrington. Výchozími látkami byly etylenglykol a kyselina tereftalová. Vzniklý plast se vyznačoval vysokou teplotou tavení. PET byl dříve kompletně vyráběn z ropy nebo zemního plynu, v současnosti jsou k dispozici i lahve vyráběny z biosurovin.
Na počátku roku 1970 přišly na trh v USA první PET lahve, které využívali zejména výrobci nápojů. Jako obalový materiál na potraviny splňuje přísná zdravotní a právní kritéria. Mimo jiné neobsahuje žádná změkčovadla a je recyklovatelný. Obalové lahve prošli za dobu existence vývojem, moderní PET obaly na nápoje o objemu 1,5 litru v současnosti váží méně než 30 gramů. Každý rok se celosvětově vyprodukuje okolo 17 miliard PET lahví a jejich počet neustále narůstá.
Například v sousedním Německu se v současnosti recykluje 97 % PET lahví. Nevyužitelný zbytek se pak zhodnocuje energeticky. Nové technologie umožňují ze starých lahví vyrobit nové – tímto způsobem se využívá zhruba třetina recyklátu, největší část pak najde zpětné uplatnění v textilním průmyslu při výrobě umělých vláken – po celém světě je každoročně tímto způsobem zpracováno několik milionů tun recyklovaného PET. Pro své vlastnosti se vlákna používají zejména při výrobě funkčního sportovního oblečení: výsledný materiál je nemačkavý, dostatečně pevný, málo nasává vodu a je prodyšný. Využití nachází i ve stavebnictví v podobě geotextilií pro vodní a dopravní stavby.