Ocenění a finanční odměny dnes v Olomouci získaly obce, které v uplynulém roce nejlépe třídily stará elektrozařízení. Certifikáty a šeky jim předaly hned dvě neziskové společnosti, které se zabývají zpětným odběrem vysloužilého elektra – ASEKOL a ELEKTROWIN. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil ve spolupráci s Olomouckým krajem a Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM.
Nezisková společnost ASEKOL už posedmé v historii udělovala ceny v klání nazvaném „O keramické sluchátko“. Vítězství mezi městy obhájil Šternberk s více než 4 kilogramy vysloužilého elektra v přepočtu na občana. Nejlepší mezi obcemi nad 1500 obyvatel je Medlov, kde tamní obyvatelé v průměru vytřídili více než 7 kilogramu elektrozařízení. V obcích do 1500 obyvatel uspěla s více než 8,5 kg na obyvatele a rok Velká Kraš, kam míří i ocenění ve speciální kategorii – sběru drobných elektrozařízení.
Vítězné obce si již tradičně odnesly stylové ceny v podobě keramických sluchátek a rovněž věcné a finanční prémie v podobě šeku. Ten v kategorii měst zní vždy na 20.000 korun, vítězná obec v kategorii nad 1500 obyvatel získává 15.000 korun a nejlépe umístěná obec v kategorii do 1500 obyvatel dostává šek na 10.000 korun. Obec, která uspěla v rámci speciální kategorie, pak míří věcná cena v podobě poukázky na nákup elektroniky v hodnotě 5.000 korun.
Kolektivní systém ELEKTROWIN ocenil podruhé obce ve dvou hlavních kategoriích odrážejících množství elektrozařízení v přepočtu na jednoho obyvatele, ke kterým přidal zvláštní cenu za nejvíce vyvezených speciálních velkokapacitních kontejnerů – tzv. WINTEJNERů. Hodnotilo se období od října 2014 do září 2015.
V rámci větších obcí a měst, kde žije více než 2500 obyvatel, vyhrál Rapotín s výtěžností na občana 5,46 kg. V kategorii do 2500 obyvatel zvítězila obec Koválovice-Osíčany. Každý obyvatel obce ve sledovaném období odevzdal v průměru 14,56 kg vysloužilých elektrozařízení. V kategorii nejvyššího počtu vyvezených WINTEJNERů zvítězil Šternberk, kde 11 těchto kontejnerů pojmulo celkem přes 33 tun elektrospotřebičů. Všichni tři vítězové si odnesli finanční prémii v podobě šeku na 20.000 korun.
„Mnohem častěji než dřív dnes pod stromečkem nacházíme dárky v podobě nové elektroniky – jako jsou mobilní telefony, tablety, holicí strojky, fény a další drobné přístroje. Dlouhodobě se snažíme informovat obyvatele kraje o tom, kam se starým drobným elektrem, aby nekončilo bez užitku ve směsném komunálním odpadu,“ uvedl Michal Symerský, náměstek hejtmana Olomouckého kraje zodpovědný za oblast životního prostředí, zemědělství a majetku.